Ogłoszenia duszpasterskie

Informacje z życia parafii oraz ogłoszenia urzędu gminy. Wystawiane są w niedzielę, na nadchodzący tydzień.
Czytaj...

Intencje

Całotygodniowy wykaz Mszy Świętych wraz z przypisanymi intencjami mszalnymi, według dat kalendarzowych.
Czytaj...

Liturgia na dziś

Czytania, Psalmy, Śpiewy oraz Ewangelia obowiązujące w danym dniu roku liturgicznego.
Czytaj...

Msze Święte

Niedziela:
8.00, 10.30, 16.00
Poniedziałek, Środa, Piątek:
17.00
Wtorek, Czwartek, Sobota:
8.00
Święta nieobowiązkowe:
8.00, 17.00

Kancelaria

Czynna:
Zawsze po Mszy Św.

Duszpasterze

Proboszcz:
ks. Marek Macewicz
Ogłoszenia duszpasterskie
NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 14 kwietnia 2019 r.

Wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Podobnie jak tłumy wołające: „Hosanna", my również przyszliśmy z palmami i oddajemy Bogu chwałę. Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień i usłyszymy opis męki naszego Zbawiciela. Wydarzenia, które będziemy przeżywać w najbliższych dniach, mają kluczowe znaczenie dla naszego zbawienia. Nie bądźmy więc obojętni na cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tu chodzi o nasze życie wieczne.
 1. Dziś Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.  Na początku każdej Eucharystii uroczyste poświęcenie palm, a 10.30 poświęcenie odbędzie się przy grocie i po nim procesja z palmami. O 15.30 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
 2. Kolekta dzisiejsza na potrzeby i utrzymanie naszej Parafii.
 3. Wielki Tydzień przeżyjmy tak, jak powinien go przeżyć człowiek wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a nawet wyłączmy telewizory i może inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota (Triduum Paschalne) będą dla nas dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii (wielkoczwartkowa wieczorna Msza Święta Wieczerzy Pańskiej - pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa; wielkopiątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa i wieczorna liturgia Męki Pańskiej; wielkosobotnia adoracja Eucharystycznego Jezusa przy Grobie Pańskim i wieczorem liturgia Wigilii Paschalnej, na którą przynosimy świece (lub paschaliki), by zapalić je od płomienia paschału, i naczynia na wodę święconą, którą zabierzemy do domu).
 4. Niech nie braknie nikogo, jeżeli nie ma przeszkody, kto by przeżywał Triduum Paschalne i Wielkanocne święta, bez przyjęcia Komunii św. w łasce uświęcającej. Okazja zawsze 30 minut przed Mszą św.
 5. 5. Porządek nabożeństw Wielkiego Tygodnia:
  a) Wielki Czwartek – to dzień pamiątki ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 17.00. Na zakończenie przeniesienie Jezusa Eucharystycznego do ciemnicy.
  - okazja do spowiedzi:  8.00 -  9.00. 15.00 – 17.00;
  b) Wielki Piątek – Od 8.00 – okazja do adorowania Najświętszego Sakramentu w ciemnicy. Punktem szczytowym Wielkiego Piątku jest liturgia. Jest to starodawna, niezwykle czcigodna liturgia (tego dnia nie sprawuje się Eucharystii), która charakteryzuje się szczególnym zastosowaniem słów, gestów i rytów. O 17.00 - Droga Krzyżowa, a po niej rozpoczęcie ceremonii Wielkiego Piątku. W centrum obchodów liturgicznych tego dnia stoi Pasja według św. Jana. Po Komunii św. nastąpi uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu. W tym dniu adoracja przy Bożym Grobie do godz. 20.00. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły: ilościowy i jakościowy.
  - okazja do spowiedzi: 8.00 – 10.00 i 15.00 – 16.45.
  c) Wielka Sobota - Od godz. 8.00 do 19.45 trwać będzie adoracja przy Bożym Grobie. Zachęcamy, aby każdy znalazł czas, aby czuwać przy Grobie Chrystusa.
  - okazja do spowiedzi: 8.00 – 10.00 i 16.00 – 18.00
  Święcenie pokarmów na stół wielkanocny o 10.00, 16.00 i 17.00.
 6. Ceremonie Wigilii Paschalnej rozpoczną się w naszej parafii o g. 20.00 na placu kościelnym, gdzie uroczyście zostanie poświęcony ogień. Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich wiernych, aby zgromadzili się licznie przed kościołem. A zostaną zakończone uroczystą – REZUREKCJĄ.  Prosimy, aby procesję rezurekcyjną uświetnili górnicy, przedstawicielki Koła Gospodyń.
 7. Zachęcamy wiernych do zachowania postu również w Wielką Sobotę aż do Mszy św. Wigilii Paschalnej, aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania.
 8. W przyszłą niedzielę (21.IV.) NIEDZIELA WIELKANOCNA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO. Dzień ten powinny wypełnić: Msza św., uroczyste śniadanie oraz radość przebywania z rodziną. Msze w naszej parafii o 8.00, 10.30, 16.00, a o 15.30 - uroczyste Nieszpory Wielkanocne.
 9. Kolekta w przyszłą niedzielę na potrzeby i utrzymanie naszej Parafii.
 10. Zachęcamy do zakupu nowego numeru „Gościa Niedzielnego”, którego tematem jest wyjaśnienie liturgii Triduum Paschalnego.
 11. Rodzicom i dziadkom polecamy dla dzieci i wnuków, nowy majowy numer  „Małego Gościa”.
 12. W zakrystii można nabyć Świece-Paschaliki  w cenie 6 zł., a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na Wielkanocne Dzieła Caritas pomocy dzieciom. Przynieśmy je na Ceremonie Wielkiej Soboty, a potem niech ozdobią stół wielkanocny i będą symbolem podzielenia się z dziećmi rodzin ubogich.
INNE OGŁOSZENIA
 • W środę 17 kwietnia w godzinach 11.30 – 12.20 na Chałupkach szczepienie psów.
Za złożone ofiary na potrzeby i utrzymanie naszej Parafii oraz za wspólną modlitwę, składamy serdeczne „Bóg zapłać”!

Niech prośba o Boże błogosławieństwo, pomoże nam nawrócić się.
 
Parafia Narodzenia NMP

ul. Bławatkowa 31
44-321 Marklowice(Chałupki)
Tel.: (32) 454 31 70
chalupki@archidiecezjakatowice.pl